Pápež slúžil svätú omšu pre bezdomovcov a dobrovoľníkov, ktorí im pomáhajú

15. november 2020

Pápež slúžil svätú omšu pre bezdomovcov a dobrovoľníkov, ktorí im pomáhajú

Tradičný obed pre chudobných Vatikán kvôli pandémii zrušil, rozdal však tisícky potravinových balíčkov.

Pápež František v nedeľu dopoludnia slúžil svätú omšu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti Svetového dňa chudobných. Jeho slávenie zaviedol pred troma rokmi v závere Roka milosrdenstva.

Svätej omši sa kvôli pandemickým opatreniam zúčastnila len približne stovka ľudí žijúcich v rímskych uliciach a dobrovoľníkov, ktorí im pomáhajú. Zrušený bol aj tradičný obed, na ktorom po minulé roky pápež hostil tisícky účastníkov bohoslužby. Núdznym rodinám však bolo rozdistribuovaných 5 000 potravinových balíčkov. Vďaka sponzorským darom Vatikán rozdal aj 2,5 tony cestovín a 350-tisíc ochranných rúšok.

„Rovnako aj improvizované zdravotné stredisko, ktoré na niekoľko týždňov pri tejto príležitosti zvykol Vatikán vybudovať na Námestí sv. Petra, tento rok nebude prítomné. Núdzne osoby však v stálej zdravotnej ambulancii fungujúcej pod kolonádou námestia môžu okrem zvyčajnej pomoci byť aj zdarma otestovaní na COVID-19 či zaočkovaní proti chrípke. Okrem toho bude v rímskych farnostiach prítomný karavan poskytujúci zdravotnú pomoc,“ informoval portál Vatican News.

Už v júni pápež zverejnil aj osobitné posolstvo k tomuto dňu, ktorého hlavnou témou je výzva z Knihy Sirachovcovej: „Podaj svoju ruku chudobnému“ (Sir 7, 36).

ZDROJ: postoj.sk