Jednohubky

Vy im dajte jesť

Osemnásta nedeľa v Cezročnom období v roku A

Mt 14, 13-21

Keď vystúpil a uzrel veľký zástup, zľutoval sa nad ním a uzdravoval im chorých. ...“Toto miesto je pusté... Rozpusť zástupy.“ ... „Nemusia nikam chodiť, vy im dajte jesť.“... „Nemáme tu nič, iba päť chlebov a dve ryby.“ ...“Prineste mi ich sem!“  ... pozdvihol oči k nebu, dobrorečil, lámal chleby a dával učeníkom a učeníci zástupom.

Ježiš túžil v tichu spracovať správy o Jánovom osude - emotívne i vzhľadom na to, čo znamenajú pre jeho poslanie. Vynárala sa tu vízia kríža, údelu pravých prorokov i Proroka par excellence. Reč udalostí bola Otcovou rečou a hľadanie samoty odpoveďou Syna, túžiaceho počúvať. No aj reč bezprostredných potrieb zástupu ľudí s ich nevedomosťou, ich ujarmený duch a chorobami zmrzačené telá boli Otcovým hlasom, volaním jeho detí po spáse, teda po uzdravení a plnosti života. Neľahké protiklady. A do toho ešte veľký hlad zástupu a minimálne zásoby potravín. Ľudsky neriešiteľná situácia a práve preto odkázaná už len na to, aby sa tu prejavila Božia moc. Koniec síl, času a prostriedkov ešte nie je koncom možností. Konečné sa otvára pre nekonečno, človek Bohu. Nie je to len výsadou Bohočloveka Ježiša z Nazareta. On sa očividne snaží do takejto logiky začleniť aj svojich učeníkov. Samozrejme s patričnou deľbou práce: oni prinášajú a odnášajú, on dvíha k nebu, žehná a rozdáva.