Devínsky hrad

DEVÍN, DOWINA, THÉBEN, DÉVENI,

to sú názvy, ktoré zaznamenala história pre Devín, ktorý je dnes jednou z mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy.

Víťazstva i porážky na tomto území písali históriu Slovanov a budúceho Slovenska. Stopy osídlenia na území Devína sa datujú do I. storočia pred Kristom, keď na našom území bola Galská osada. Archeologické nálezy potvrdzujú na Devíne prítomnosť Keltov, Rimanov i germánske osídlenie.

Prvá písomná zmienka o Devíne sa nachádza v letopise Fuldského kláštora, v ktorom sa uvádza, že v roku 864 východo - franský kráľ Ľudovít zastihol knieža Rastislava v mieste, ktoré sa v reči onoho národa volá DOWINA – dievča. V listine z roku 1326 sa DEVÍN uvádza ako WILLA THEBEN -  osada. V roku 1353 sa DEVÍN charakterizuje ako CIVITAS -  mestečko. O rozvoj mestečka sa v 14. storočí zaslúžilo najmä udelenie kráľovských privilégií panovníkom Ľudovítom I. v roku 1362.

Znakom mestečka Devín sa stal atribút evanjelistu sv. Lukáša, ktorým je okrídlený býk so zlatými kopýtkami a zlatou gloriolou, a tento erb sa používa dodnes .