26. december 2020

Najčastejšie ste sa ma v posledných dňoch pýtali, ako to bude s trojkráľovým požehnávaním domov. Tento starobylý zvyk zažíva svoju renesanciu a v Devíne sa už roky teší veľkej priazni, a to nielen zo strany praktizujúcich veriacich, čo si veľmi vážim. Tradične sa uskutočňuje medzi sviatkom Zjavenia Pána (Troch kráľov) 6. januára a sviatkom Obetovania Pána (Hromnice) 2. februára. Má dva základné rozmery: vyprosovať Božie požehnanie a príležitosť vzájomne sa stretnúť, ktorú osobne považujem za nie menej dôležitú.

Ako sa zariadiť pri aktuálnom zákaze návštev? Odporúčam, aby ste si v každej rodine/ domácnosti vyslúžili toto požehnanie sami. Texty a usmernenie na tento súkromný obrad nájdete na web stránke v Aktualitách. Žiaľ, ani požehnanú kriedu a svätenú vodu teraz nie je možné distribuovať, podstatná je však modlitba. A keď bude epidemiologická situácia priaznivá (dúfajúc, že čím skôr), nájdem vhodnú formu (napríklad veľkonočných požehnaní), pri ktorej aj osobne navštívim a opäť požehnám príbytky tých, ktorí prejavia záujem.

Nevyhnutnosť takto improvizovať je hneď aj ukážkou, ako využiť šancu učiniť dobro aj v neprajnej dobe: ak sa Vám podarí objaviť, že prijatím krstu (ako o tom hovorí Katechizmus Katolíckej cirkvi) má každý veriaci moc žehnať, bude to veľký a nadčasový prínos vo Vašom živote, ktorý stojí za to!

Marián Gavenda, devínsky farár